Filozoficzna natura problemów psychologicznych seminarium, prof. Andrzej Leder

15 sierpnia 2023 • Bez kategorii

Filozoficzna natura problemów psychologicznych

Bardzo wiele problemów rozpatrywanych dzisiaj przez psychologię, w gruncie rzeczy wymaga wpierw rozstrzygnięcia w kwestii założeń filozoficznych. Na przykład pytanie, jak rozumiemy relację ciała (tego, co fizyczne) i psychiki (tego, co niematerialne). W naszych rozważaniach będziemy przyglądać się temu, jak tego rodzaju problemy pojawiały się w dyskursie filozofii nowożytnej, jakie rozstrzygnięcia proponowali myśliciele, jak wpływają one na dzisiejszy sposób formułowania hipotez i proponowane rozstrzygnięcia. Zaskakujące jest to, jak wiele z ustaleń i teorii dzisiejszej nauki rozwinęło się na gruncie pewnych projektów filozoficznych. Jeszcze bardziej może – ile takich filozoficznych projektów nadal czeka na przemyślenie i wykorzystanie.

Seminarium prowadzi prof. Andrzej Leder – pracownik Instytutu Filozofii i Socjologii PAN, psychiatra, psychoterapeuta psychoanalityczny. Wydał m. in. rozprawę filozoficzną: Nauka Freuda w epoce ‘Sein und Zeit’, pracę na temat historii Polski: Prześniona rewolucja, ćwiczenie z logiki historycznej, rozprawę dotyczącą idei filozoficznych w XX wiecznej Europie: Rysa na tafli. Teoria w polu psychoanalitycznym, oraz zbiór esejów Był kiedyś postmodernizm. Naucza w Szkole Nauk Społecznych (GSSR) IFiS PAN. Mieszka w Warszawie.

 

Terminy spotkań: soboty w godz. 10:00 – 12:00

 

Start: 7 października 2023

(w tym terminie wyjątkowo w godz. 13:00 – 15:00)

 

Kolejne spotkania w każdą pierwszą sobotę miesiąca.

(w styczniu i w maju wyjątkowo druga sobota miesiąca)

Seminarium kończy się 1 czerwca (9 spotkań). Seminarium stanowi kontynuację cyklu rozpoczętego w roku akademickim 2022/2023 i będzie kontynuowane w następnym roku 2024/2025. Udział poprzednim cyklu nie jest obowiązkowy.

Liczba miejsc jest ograniczona.

Udział w seminarium jest płatny, obowiązują zapisy na cały cykl spotkań, które odbywać się będą stacjonarnie, w siedzibie „Znaczeń”. Nie jest przewidziana transmisja/udział online.

Koszt udziału w całym cyklu: 2000 zł.

Płatność w dwóch ratach.

Zapisy oraz więcej informacji: kontakt@znaczenia.com lub 535 707 019 lub przez formularz kontaktowy na naszej stronie www.

Zapraszamy!